Platinastraat 15
8211 AR Lelystad
Postbus 209
8200 AE Lelystad
Nederland

T: +31 (0)320 24 08 64
F: +31 (0)320 24 77 07

contactformulier >

Hi-ex lichtschuim

Lichtschuim is een synthetisch schuim met een hoge expansievoud (200:1 t/m 1000:1). De belangrijkste eigenschap van lichtschuim is dat het veel lucht bevat: het is een droog schuim met grote bellen. Met een geringe hoeveelheid water en schuimvormend middel (zgn. SVM) wordt een groot volume aan schuim (zgn. expanded foam) gegenereerd. Vanwege het grote volume dat opgebouwd kan worden, is dit schuim zeer geschikt om branden op verschillende hoogtes te blussen in bijvoorbeeld opslagloodsen. De gehele ruimte wordt in enkele minuten gevuld met schuim. Lichtschuim wordt vooral toegepast voor het bestrijden van branden in afgesloten ruimten zoals machinekamers, PGS-15 ruimtes en opslaghallen.

Lichtschuim wordt gegenereerd met lichtschuimgeneratoren. Het schuimvormend middel wordt eerst gemengd met bluswater, waardoor de zogenoemde ‘premix' ontstaat. De lucht die gebruikt wordt om het schuim te maken, kan van buiten of van binnen het gebouw worden aangezogen door de schuimgeneratoren. Indien lucht van binnen wordt gebruikt om schuim te genereren, wordt de schuimgenerator een ‘hi-ex inside air' systeem genoemd. De lucht waarmee het schuim wordt gevormd, is dan verontreinigd door rookgassen. Indien lucht van buiten ‘hi-ex outside air' wordt gebruikt, moeten rookluiken worden aangebracht om te voorkomen dat er overdruk ontstaat en dat de verbrandingsgassen worden aangezogen door de schuimgeneratoren.

Bluswerking

De bluswerking van lichtschuim berust op een combinatie van:

  1. Verstikkende werking - verdringing van zuurstof en scheiding van brandstof en zuurstof
  2. Isolerend en reflecterend effect
  3. Koelend effect

Detectie

Het is van belang altijd te streven naar een zo snel mogelijke activering van de schuimblusinstallatie. De detectie, blussing en sturingen worden meestal gestuurd door een brandmeldinstallatie. Zie voor meer informatie detectie blussysteem.

Voordelen

Enkele voordelen van blussen met lichtschuim t.o.v. bijvoorbeeld sprinkler zijn:

  1. Geen of nauwelijks beschadiging van nog niet door de brand aangetaste maar in dezelfde ruimte opgeslagen artikelen;
  2. Blus kracht berekend voor de gehele ruimte i.p.v. een aantal sprinklers, vooral van toepassing als een grote plasbrand kan ontstaan;
  3. Veel minder waterverbruik en dus opslag van bluswater nodig.

Praktijk 

In de praktijk van regelgevingen van vandaag blijkt dat soms te gemakkelijk wordt gekozen voor ‘standaard' oplossingen, terwijl betere oplossingen voorhanden zijn. Geen enkele brandhaard is echter standaard. Lichtschuim installaties zijn soms goed geschikt; en soms niet. In veel gevallen blijkt een lage-druk CO2 installatie, zie LPCO2 blusgassysteem, een bijzonder goed alternatief.

Maatwerk

De beveiliging van belangrijke ruimtes en de toepassing van de verschillende blusstoffen zijn maatwerk waarbij Ansul u graag wil adviseren.

Nader advies?

Voor nader advies over de verschillende maatwerkoplossingen kunt u contact opnemen met dhr. Bikker of dhr. De Bruin via het telefoonnummer: (0)320 24 08 64.
U kunt ook gebruik maken van het contactformulier en dan nemen wij zo spoedig mogelijk contact met u op.